Aktualności


Zapraszamy 10 kwietnia do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie na wystawę fotografii "Przeszłość zaczęła się wczoraj" autorstwa Łukasza Bełdowskiego i Mariusza Łężniaka.

\r\n


Zespół Obrzędowy Kowalanki kontynuuje tradycje Koła Gospodyń Wiejskich w Kowali, które zostało założone w 1964 roku. Jesteśmy jednym z najdłużej działających zespołów w województwie świętokrzyskim, także jednym z najprężniejszych zespołów. Nasza wielowątkowa działalność – prezentacja obrzędów, śpiew, rękodzieło, gawędy, pielęgnowanie tradycji kulinarnych to nasza pasja, którą przekazujemy z pokolenia na pokolenie. W pędzącym dziś świecie, znaczenie kultury i tradycji nie tylko na Kielecczyźnie, lecz w całej Polsce ma wymiar bezcenny.

\r\n


Portal www.instrumenty.edu.pl poświęcony polskim ludowym instrumentom muzycznym prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce ludowej na terenie całej Polski. 

\r\n


Zwycięskie w konkursie Echa Dnia na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich 2014 w województwie świętokrzyskim panie zostały przyjęte w Pałacu Prezydenckim przez Małżonkę Prezydenta Rzeczypospolitej Annę Komorowską.

\r\n


W dniach 24-26 kwietnia Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach po raz kolejny będzie gościł najlepsze polskie zespoły folklorystyczne. Będą walczyły o "Świętokrzyską zapaskę" – Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej.

\r\n


Serdecznie zapraszamy 29 marca 2015 w godz. 11.00-15.00 na Kiermasz Wielkanocny do Dworku Laszczyków w Kielcach. Jak co roku Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Kieleckiej to niezwykłe, przedświąteczne spotkanie z ludową tradycją.

\r\n


Zapraszamy do Dworku Laszczyków na wystawę "Instrumenty muzyczne i twórczość plastyczna w ludowej zwyczajowości czasu wiosennego", która będzie prezentowana od 10 marca do 19 kwietnia 2015r.

\r\n


Rekrutacja otwarta- zapraszamy wszystkich którzy chcą podjąć naukę tańca pod okiem profesjonalnych instruktorów. Zajęcia są nieodpłatne.

\r\n\r\n

 

\r\n


Zespół Obrzędowy Kowalanki brał udział w konkursie kulinarnym "Zasmakuj Krainę kultur" organizowanym przez Lokalną Grupę Działania Białe Ługi.

\r\n


Zespoły folklorystyczne w świętokrzyskich gminach narzekają na brak pieniędzy. Problemem są dla nich wyjazdy na przeglądy oraz zakup strojów. Trudno też skorzystać z pieniędzy unijnych, bo zespołów nie stać na wkład własny.

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl