Aktualności

V Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu
2015-09-21 12:31

     Za ludzi polskiej wsi - gospodynie, rolników i sadowników modlono się w niedzielę, 13 września, w Licheniu podczas V Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. W uroczystościach tych udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.
\r\n
\r\n     Tradycyjnie zjazd kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich odbył się w ciągu dwóch dni. W sobotę, 12 września, panie wzięły udział w Jarmarku Kulturowym na placu nad Jeziorem Licheńskim. W trakcie popołudniowego spotkania można było skosztować specjałów kulinarnych przygotowanych przez poszczególne Koła: ciast, mięs czy nalewek. Poza tym swoją twórczość prezentowali rękodzielnicy i ludowi rzeźbiarze. Na scenie wystąpiły także ludowe zespoły folklorystyczne w ramach Przeglądu Zespołów Artystycznych z terenów wiejskich.
\r\n     Drugiego dnia Zjazdu, a więc w niedzielę, przy dźwiękach orkiestr dętych, gospodynie przeszły w paradnym korowodzie na teren Sanktuarium. O godz. 10.00 gospodynie wysłuchały prelekcji - „Budowanie relacji małżeńskich w rodzinie”, którą wygłosiła pani Małgorzata Terlikowska. O godz. 12.00 modlono się podczas uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Alojzy Mering. 

\r\n\r\n

Wśród uczestniczek zjazdu były panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki, który przewodnicząca - Jadwiga Brzoza z Kowali w woj. świętokrzyskim tak podsumowała:
\r\n„Przyjechałyśmy do Lichenia, aby wypraszać u Maryi kolejne łaski, a także prosić o rozwój naszej kultury, która się zrodziła i pięknie trwa, a jest to wspaniała tradycja, którą otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń”.

\r\n\r\n

Kowalankom w tegorocznym zjeździe towarzyszył Radny Gminy Sitkówka-Nowiny, pan Łukasz Gryń, który nie krył swego podziwu i wzruszenia,: „ Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć dziś z Paniami z Zespołu Obrzędowego Kowalanki w tak pięknej uroczystości na licheńskiej ziemi. Będąc tu czułem się niezwykle dumny, że w Gminie Sitkówka-Nowiny tradycja trwa i jestem przekonany że tej tradycji i kulturze trzeba nieustannie pomagać. Jeśli My będziemy pamiętać o naszej matce tradycji, historia będzie pamiętać o nas. Dziękuję tym samym wszystkim Paniom z KGW Kowalanki za to że są, za to że na przestrzeni dziesięcioleci kultywują i pielęgnują ludowe tradycje i obyczaje, które w niejednym zakątku Polski odchodzą w zapomnienie” – powiedział radny Łukasz Gryń.

\r\n\r\n

V Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl