Aktualności

41. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie
2016-02-18 08:46

W sobotę, 6 lutego, Zespół Obrzędowy Kowalanki reprezentował gminę Sitkówka-Nowiny podczas 41 Ogólnopolskiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych, który odbył się w Tarnogrodzie w województwie lubelskim. Na widowni tarnogrodzkiego teatru znalazły się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szewczaki wraz z radnym Gminy Sitkówka-Nowiny Panem Łukaszem Gryniem.

\r\n\r\n

Na deskach tarnogrodzkiego teatru swój bogaty dorobek artystyczny zaprezentowało blisko 16   zespołów ludowych z całej Polski . Zespół Obrzędowy Kowalanki przedstawiły obrzęd „ Prządki”- przędzenie lnu i wełny, które odbywało się na wsiach zwykle zimą w czasie długich wieczorów. Kobiety z kądzielami spotykały się w jednym z domów. Przy przędzeniu opowiadano różne opowieści, a miejsca w których odbywało się przędzenie stawały się swoistego rodzaju ośrodkami życia społecznego wsi. Wybór spektaklu jaki dokonali kowalańscy artyści ukazał nie tylko bogactwo kultury, lecz także tradycję regionu świętokrzyskiego.
\r\nWidzowie bardzo entuzjastycznie reagowali na humorystyczne opowieści nagradzając zespół gromkimi brawami. Rada artystyczna podczas omówienia spektaklu doceniła profesjonalizm, znajomość gwary, zaprezentowane stroje. Jak podkreślało jury, obrzęd był niezwykle autentyczny, zadbano nawet o najdrobniejsze szczegóły jak eksponaty znajdujące się na scenie. Wyniki konkursu nie są jeszcze znane – zwycięzcy zimowego przeglądu wrócą do Tarnogrodu jesienią.
\r\nPatronat Honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie a także Burmistrz Tarnogrodu. Występy ludowych twórców oceniała rada artystyczna w osobach prof. Lecha Śliwonik, dr hab. Katarzyny Smyk, dr  hab. Bożeny Suchockiej i dr hab. Edwarda Wojtaszek.

\r\n\r\n

Polskie tradycje ludowe są niezwykle ciekawe, są odzwierciedleniem naszej historii i obyczajowości. Wiele z nich już odeszło w zapomnienie, jednak warto się czegoś o nich dowiedzieć, by w ten sposób móc zanurzyć się choćby odrobinę w naszą narodową przeszłość i tradycję. Tam tkwią przecież nasze korzenie. Mam nadzieję, że dzięki pielęgnowaniu tych tradycji, pokazywaniu ich szerszej publiczności, te niezwykłe czasem obrzędy staną się nieco bliższe nam wszystkim. Z tego miejsca serdecznie dziękuję Paniom z Zespołu Obrzędowego Kowalanki za przygotowanie, chęci i bardzo cenną promocję Gminy Sitkówka-Nowiny w tak ważnym środowisku ludzi kultury, w przeglądzie jakim jest Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Szczególne podziękowania dla Szewczanek – za obecność, solidarność i trzymanie kciuków za jak najlepszy wynik. Z całego serca dziękuję.

\r\n\r\n

Łukasz Gryń

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl