Aktualności

III Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnych i Pokutnych na Świętym Krzyżu
2016-03-22 08:12

W piątą niedzielę Wielkiego Postu 13 marca 2016 roku w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbył się Koncert Galowy III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej.

\r\n\r\n

     Organizatorami przeglądu byli Wójt i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na czele z panem dyrektorem Piotrem Sepioło. Laureaci przeglądu zostali wyłonieni podczas eliminacji, które miały miejsce w sobotę 12 marca br., w świętokrzyskiej bazylice. Jury w składzie: dr Maria Zawartko i dr Iwona Polak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc) spośród 46 podmiotów wykonawczych (w sumie 530 osób).

\r\n\r\n

     Gminę Sitkówka-Nowiny reprezentował Chór „Nowina” pod kierownictwem Krzysztofa Jończyka, Zespół Śpiewaczy „Bolechowiczanie” pod kierownictwem Krzysztofa Korbana, Zespół Śpiewaczy „Szewczanki” i Zespół Obrzędowy „Kowalanki” pod kierownictwem Feliksa Korbana.

\r\n\r\n

     W wykonaniu chórzystów z Nowin usłyszeliśmy „Ty któryś gorzko na krzyżu umierał” i „ Krzyżu Święty nade wszystko”. Zespół Śpiewaczy „Bolechowiczanie” zaprezentował „Już ma być zamordowany” i „Gdy widzę Ciebie”. Zespół Śpiewaczy „Szewczanki” zaprezentował się w utworach „Stary Krzyż” oraz „Ogrodzie Oliwny” zaś Zespół Obrzędowy „Kowalanki” wystąpił w utworach „Pan Jezus grzechy nasze” i „Lament serdeczny”.

\r\n\r\n

     W kategorii chóry dorosłe chór „Nowina” otrzymał III miejsce. W kategorii zespoły ludowe wyróżnienie otrzymał Zespół Obrzędowy „Kowalanki”. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienie dla akompaniatora Zespołu „Bolechowiczanie” pana Krzysztofa Korbana.

\r\n\r\n

     Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej – Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i koncertu głównego, pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania prezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania do Świąt Paschalnych.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl