Aktualności

Kowalanki mają swoje Widowisko!!!
2016-09-20 14:49

13 lipca 2016 roku w Muzeum Wsi Kieleckiej panie z Zespołu Obrzędowego Kowalanki uczestniczyły w specjalnie zorganizowanej sesji zdjęciowej przedstawiającej staropolskie obrzędy. Dzięki przychylności i pomocy Muzeum Wsi Kieleckiej i Gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach została nagrana płyta z Widowiskiem w wykonaniu Zespołu Obrzędowego KOWALANKI „Pranie w Rzece” oraz „Prządki”. Niezwykła sceneria towarzysząca temu wydarzeniu uczyniła z tych widowisk niezwykle realistyczne spojrzenie na starodawne i ludowe obrzędy. Tradycyjne staropolskie chaty w których kręcono obrzęd „Prządki” czy też woda z pobliskiej rzeki Nidy wykorzystana w obrzędzie „Pranie w rzece”, sprawiły że Widowisko z udziałem Kowalanek już jest marką samą w sobie. Coraz częściej pukają do naszych drzwi ludowi artyści z całej Polski by móc zdobyć płytę w których główną rolę odgrywają Panie Kowalanki. 

\r\n\r\n

Cieszy nas to tym bardziej, że to znakomita okazja do kolejnej jakże cennej promocji Gminy Sitkówka-Nowiny, w świecie kultury.

\r\n\r\n

Ze strony Zespołu Obrzędowego Kowalanki składamy serdeczne podziękowania za przychylność dla naszej inicjatywy dla Pana Jacka Kani – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach a także za pomoc organizacyjną przy tworzeniu tej artystycznej sztuki na ręce Pani Edyty Bobryk pełniącej obowiązki kierownika ds. kultury w Gminie Sitkówka-Nowiny, jak również dla Pana Mariusza Łężniak za przeprowadzenie profesjonalnej sesji zdjęciowej a nade wszystko za cierpliwość i nieustanną mobilizację Kowalanek podczas tworzenia tego Widowiska.

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl