Aktualności

Ogólnopolski konkurs na Tkaninę Ludową
2017-07-05 08:06

             W ramach projektu „Kraina wątku i osnowy” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zachęca wszystkich sympatyków kultury ludowej, ludzi kreatywnych, doświadczonych twórców jak i młodych plastyków do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie na Tkaninę Ludową.

            Celem  Konkursu jest integracja i aktywizacja środowiska tkackiego. Zostanie on przeprowadzony w dwóch kategoriach: mistrzów, czyli twórców ludowych i rękodzielników kultywujący tradycje tkactwa z podziałem na: tkaninę dwuosnowową i inne techniki oraz uczniów, czyli osób uczących się technik tkackich, potencjalnych następców, kontynuatorów tradycji. Konkurs skierowany jest do doświadczonych twórców, ale chcieliśmy dać szansę również tym, którzy nie są jeszcze mistrzami, ale mają za sobą już pewien etap nauki – informuje Krystyna Kunicka-kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK. Na konkurs można nadsyłać zarówno duże formy, jak i te mniejsze – pasiaki, kilimy, perebory. Nadsyłane prace mogą mieć również charakter użytkowy, jak np. ręczniki tkane, torby, galanteria stołowa, elementy garderoby. Termin zgłoszeń i nadsyłania prac upływa 30 września 2017 r. 

            Zadaniem projektu „Kraina wątku i osnowy” jest ochrona i zachowanie tradycyjnego tkactwa poprzez jego ożywienie i popularyzację, zwłaszcza wśród młodych. Projekt ma wykształcić następców, którzy nauczą się technik tkackich, a także zapoznają się z tradycyjnym wzornictwem, dzięki czemu w przyszłości będą mogli sami tkać i uczyć innych. Nauczenie tradycyjnego tkactwa przynajmniej kilku osób jest pierwszym krokiem w kierunku zachowania tradycji i umiejętności.  Chodzi o to, aby młodzież wiejska uznała swoją tradycję -   dawne wzory i rzemiosło za modne i atrakcyjne.  Projekt ma zbudować tę świadomość przy pomocy atrakcyjnych dla młodzieży nowoczesnych narzędzi – warsztatów z etno-designu (z udziałem znanego projektanta), multimediów (np. animacja poklatkowa) lub zastosowania technik tkackich w interesującej formie użytkowej.

            Podsumowaniem projektu będzie Forum Tkactwa Ludowego, które zaplanowane zostało na 19 października 2017 roku w Galerii Spodki WOAK, ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku. Dla uczestników Konkursu przygotowano wieczorne spotkanie w wraz
z noclegiem w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie (19-20 X. 2017 r.)

            Szczegółowe informacje odnośnie konkursów uzyskają Państwo pod numerem telefonu WOAK: 85 740 37 15, www.woak.bialystok.pl oraz na stronie internetowej projektu „Kraina wątku i osnowy” www.dwuosnowa.pl


Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl