O audycjach Piotra Gana

WYBRANE AUDYCJE PIOTRA GANA

\r\n\r\n

W zbiorach archiwalnych Polskiego Radia Kielce znajduje się 460 audycji poświęconych kulturze ludowej - głównie jej muzycznej części. To, zachowane w formie analogowej (na taśmach) i częściowo cyfrowej (na serwerach RK) pozycje autorstwa Piotra Gana oraz Czesława Kussala i Andrzeja Kopcia. 
\r\nNa potrzeby tej strony dokonaliśmy wyboru audycji, które, mamy nadzieję, dadzą Państwu obraz Piotra Gana jako niestrudzonego tropiciela i archiwisty autentycznych wartości w twórczości ludowej, a także obraz źródeł, historii i potencjału kultury ludowej ziemi świętokrzyskiej.

\r\n\r\n


\r\n„Turonie i kłapacze” – audycja z 26.12.1961r.
\r\nNagrana w Masłowie, a traktująca o tradycji chodzenia po wsi z turoniem i gwiazdą oraz świątecznych wróżbach. Pełna bożonarodzeniowych przyśpiewek wykonywanych przez masłowską kapelę Józefa Ksela „Felinka”.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Ludowość i współczesność” – audycja z 13.03.1962r. 
\r\nOpowieść o zmianach zachodzących w składach i instrumentarium kapel weselnych regionu świętokrzyskiego i ich roli w życiu wiejskich społeczności. Liczne odniesienia do wesel, zabaw i obrzędów. Ilustrację muzyczną stanowią nagrania kapeli Jana Rafalskiego 
\r\nz Jagodna – cenionego skrzypka i ludowego lutnika.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Śmigus to nie dyngus” – audycja z 23.04.1962r.
\r\nMówi o wielkanocnej tradycji malowania jajek w Masłowie i jego okolicach oraz o pochodzeniu masłowskich zwyczajów. Opowieściom towarzyszy muzyka kapeli Józefa Ksela „Felinka” z Masłowa i chóru włościańskiego – założonego w 1921 roku w Masłowie i prowadzonego przez Jana Pieniążka – organistę i miłośnika folkloru.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Nieprowickie rytmy” – audycja z 1962r. 
\r\nWpływ muzyki regionu krakowskiego na samorodną twórczość grajków – muzykantów Ponidzia na przykładzie kapeli cenionego akordeonisty Kazimierza Krawczyka z Nieprowic.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Na dawną i nową nutę” – audycja z 31.03.1962r.
\r\nRozważania o wypieraniu ze składów kapel tradycyjnych zestawów instrumentów - skrzypiec i bębenków przez klarnety, saksofony i akordeony w związku ze staraniami muzyków ludowych, by trafiać w gusta mieszkańców zmieniającej się kieleckiej wsi.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal 

\r\n\r\n


\r\n„Hajdukowe granie” – audycja z 13.08.1962r. 
\r\nHistoria wsi Mnin (powiat konecki), która gościła Napoleona i powstańców 1863 roku oraz wywodzącej się z tej miejscowości kapeli Czesława Hajduka.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Krasocińska pustocha” – audycja z 27.08.1962r. 
\r\nPrezentacja tradycji ostatniej kawalerskiej zabawy pana młodego – obyczaju rzadko spotykanego w innych regionach kraju. Nagranie, z mnóstwem pełnych humoru przyśpiewek, dokonane w Krasocinie z udziałem tamtejszej kapeli Stanisława Raka.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n\r\n


\r\n„Jeśli oberek to świętokrzyski” – audycja z 1962r.
\r\nHistoria charakterystycznego tańca „na trzy” oparta o nagrania kapel ludowych z różnych części regionu świętokrzyskiego.
\r\nAutor: Piotr Gan, Czesław Kussal

\r\n

Jawor

U źródeł kultury

Kontakt:

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
sekretariat@mwk.com.pl